National Insurance Number - Co to takiego?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(18 głosów)
National Insurance Number

National Insurance Number, czyli numer ubezpieczenia społecznego jest praktycznie niezbędny do życia w Wielkiej Brytanii. Jest to odpowiednik polskiego NIP i PESEL w jednym. Jest nadawany raz na całe życie i wymagany do podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii. NIN jest konieczny do rejestracji podatnika w brytyjskim systemie podatkowym oraz socjalnym.

Ponadto jest ważnym elementem, ponieważ ma ogromny wpływ na wysokość odciąganych podatków, przy ubieganiu się o zasiłki, benefity, ulgi oraz przy naliczaniu emerytury.

NI Number ma nastepujący format: dwie litery, sześć cyfr, litera na końcu. Na przykład SC888888C.

Czy istnieje tymczasowy NI Number?

Do niedawna jeżeli pracownik nie posiadał stałego NI Number, pracodawca zamiast niego stosował datę urodzenia pracownika poprzedzoną literami TN oraz literą F w przypadku kobiet lub M w przypadku mężczyzn na końcu. Był to tzw. tymczasowy NI Number. Na przykład w przypadku kobiety urodzonej 15 kwietnia 1980 roku, tymczasowy NIN wyglądał nastepująco: TN150480F.

Od jakiegoś czasu tymczasowy NIN w tym formacie nie jest już używany.

Urząd podatkowy może jednak nadać pracownikowi indywidualny numer referencyjny, również określany jako tymczasowy NI Number.

Do czego jest potrzebny National Insurance Number?

NIN jest konieczny do rejestracji podatnika w tutejszym systemie podatkowym oraz socjalnym.

Jest on potrzebny, gdy chcemy starać się o zasiłki, wszelkiego rodzaju dodatki oraz przy naliczaniu emerytury. 

Jak uzyskać NI Number?

National Insurance Number, wydawany przez Department of Work and Pensions, jest automatycznie przyznawany wszystkim Brytyjczykom gdy kończą 16 lat. Jednak imigranci muszą o niego występować indywidualnie, udowadniając przy tym, że osiągają lub będą osiągać legalny dochód - z pracy lub pomocy społecznej.

Zanim NI Number zostanie przyznany osoba aplikująca o jego wydanie musi przejść przez rozmowę z urzędnikiem i przedstawić dokumenty potwierdzające zasadność aplikacji. Procedura wydawania numeru może być dość kłopotliwa, zwłaszcza dla osób nie mówiących dobrze po angielsku. Przede wszystkim dość trudne jest samo umównienie na rozmowę z urzędnikiem. Kłopoty może też sprawić samo przesłuchanie.

Aby ubiegać się o stały NIN należy zadzwonić pod numer 0845 600 06 43 dzwoniąc z Wielkiej Brytanii (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00) lub 0044 191 225 9824 dzwoniąc z Polski i umówić się na rozmowę (interview). Trzeba być przygotowanym, by już w rozmowie telefonicznej w języku angielskim odpowiedzieć na dosyć szczegółowe pytania typu:

 • imię i nazwisko;
 • narodowość;
 • miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii;
 • nazwę i adres pracodawcy;
 • od kiedy jesteś w UK;
 • od kiedy pracujesz;
 • czy pracowałeś wcześniej w UK;
 • gdzie mieszkałeś;
 • jak długo zamierzasz zostać w Wielkiej Brytanii itp.

 

Rozmowę możesz rozpocząć od zwrotu: "I would like to make an appointment for National Insurance Number". Wtedy urzędnik poprosi o podanie powyższych danych i wyznaczy termin spotkania – po kilku dniach pod wskazany przez Ciebie adres przyjdzie zawiadomienie o miejscu i dacie spotkania, wraz z listą niezbędnych dokumentów. Warto podkreślić, że dokumenty powinny być oryginałami, ponieważ kopie nie są uwzględniane. Na szczęście nie trzeba ich nigdzie wysyłać, ponieważ urzędnik zrobi ich kopie na miejscu.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą problemem może być też zgromadzenie odpowiednich dokumentów. 

Jakie rodzaje dokumentów należy mieć ze sobą na spotkaniu? 

 • Paszport (opcja)
 • Dowód osobisty 
 • Prawo jazdy (jeśli jest)
 • Dokument potwierdzający zatrudnienie (payslip - odcinek wypłaty, umowa o prace, list od pracodawcy) 
 • Kartę studencką (jeśli jest)
 • Umowę o mieszkanie - potwierdzenie adresu 
 • Rachunki za prąd, wodę itd. - potwierdzenie adresu  
 • Wyciąg z banku (bank statement) 
 • Dokumenty świadczące o naszym stanie cywilnym 

Dokumenty w przypadku posiadania własnej firmy: 

 • Faktura 
 • List referencyjny od księgowego 
 • Listy referencyjne od klientów 
 • Formularz podatkowy schedule D  

Rozmowa z urzędnikiem 

Jeśli masz problemy z komunikacją w języku angielskim, w rozmowie telefonicznej poproś o tłumacza na spotkanie. Jest to usługa darmowa. Podczas rozmowy urzędnik wypełnia kwestionariusz pytając o podobne informacje do podanych przez nas w rozmowie telefonicznej. Ma to na celu potwierdzenie danych.

Na spotkanie trzeba przyjść punktualnie. Spóźnienie może oznaczać, iż będziemy przesunięci w kolejce oczekujących na inny nawet odległy termin. Rozmowa z urzędnikiem nie trwa długo około 30 min. Konsultant w oparciu o zeznania wypełnia wszystkie formularze. Pytania nie są skomplikowane. Będziemy musieli podać nasz stan cywilny, kiedy zawarliśmy ślub, kiedy się rozwiedliśmy, ilość dzieci (ich wiek), jak długo tu jesteśmy, czy pracujemy lub czy chcemy pracować itp.  

Po wypełnieniu aplikacji przez urzędnika dostaniemy ją do podpisu. Ze sobą zabierzemy poświadczenie, iż złożyliśmy taką aplikację w stosownym urzędzie. Przyda nam się takie w przypadku, gdy poszukujemy pracy - zaświadczenie takie możemy przedstawić potencjalnemu pracodawcy lub agencji.  

Oczekiwanie na decyzję 

Na decyzję o przyznaniu czeka się nie dłużej niż 2-14 tygodni. Po otrzymaniu pocztą listu o przyznaniu NIN, w ciągu kolejnych kliku tygodni otrzymamy sam NIN, który jest plastikową kartą wielkości karty kredytowej. Jeśli imię i nazwisko nie są podane poprawnie należy to zgłosić, gdyż taka karta jest nieważna. Kartę NIN należy schować i pilnować bardzo uważnie. Wydanie duplikatu jest możliwe tylko jeden raz.  

Przyspieszone przyznanie NIN dla pracodawców 

Pracodawcy którzy ubiegają się o pozwolenia na pracę zgodnie z Business and Commercial Scheme (Tier 1 or Tier 2) powinni być świadomi, że są nowe formularze dla pracowników ubiegających się o NIN w trybie przyspieszonym.  

Oznacza to, że formularz może zostać wypełniony przez pracodawcę i pracownika zamiast wizyty w JobCentre Plus lub spotkania z urzędnikiem. 

Dalsze informacje

Wszelkie informacje na temat NIN można uzyskać telefonując na numer National Insurance registration helpline: 0845 915 70 06. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00.

Rejestracja firmy w Anglii

Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii

Usługi finansowe i księgowe

Usługi finansowe i księgowe w Wielkiej Brytanii

Składki za granicą zamiast ZUS

Składki za granicą zamiast ZUS